20 czerwiec 2020

Wójt Marklowic o wyborach korespondencyjnych: jesteśmy od tego, by sobie poradzić

Jesteśmy od tego, by sobie poradzić – tak zarządzenie o wyłącznie korespondencyjnych wyborach prezydenckich w gminie Marklowice (woj. śląskie) komentuje jej wójt Tadeusz Chrószcz. Przyznaje jednak, że czasu na organizację jest bardzo mało i obawia się o frekwencję.
Koronawirus
śląskie
13263
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Informacja o tym, że wybory w zaledwie dwóch gminach w Polsce – Marklowicach i Baranowie – odbędą się tylko korespondencyjnie, nadeszła z Ministerstwa Zdrowia i PKW w piątek po południu. Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski przekazał Państwowej Komisji Wyborczej takie rekomendacje wskazując, że tzw. wskaźnik zapadalności przekracza w nich 100 na 10 000 mieszkańców.

Śląska gmina rozpoczęła już przygotowania. W internetowym biuletynie informacji publicznej oraz na profilu gminy na FB umieszczono ogłoszenia o konieczności zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego.

"Działamy od rana, jesteśmy w kontakcie z bielską delegaturą Krajowego Biura Wyborczego, pod którą podlegamy. Ustalamy, co i jak trzeba zrobić i po kolei to realizujemy. Niestety, czas, w jakim mogą się zgłaszać mieszkańcy, jest niezwykle krótki, nawet dla tak małej gminy. Mieszkańcy są niezadowoleni z tego nagłego trybu i tego, że muszą się sami zgłaszać, odbieram takie telefony" – powiedział w sobotę PAP wójt Chrószcz.

Również komentarze pod informacją o głosowaniu korespondencyjnym na profilu gminy Marklowice zamieścili ci niezadowoleni mieszkańcy. "Dramat" i "paranoja" należą do tych łagodniejszych. Zarówno autorzy komentarzy, jak i wójt obawiają się, że informacja o wyborach może nie dotrzeć na czas do wszystkich, zwłaszcza starszych marklowiczan. Uprawnionych do głosowania jest w Marklowicach 4268 osób, blisko 70 już wcześniej zadeklarowała chęć głosowania korespondencyjnego.

"Frekwencja w naszej gminie była zawsze wysoka, nawet 65-procentowa. Obawiam się, że teraz może być inaczej. Mieszkańcy teraz mniej wychodzą, duża część może się nie dowiedzieć w porę o konieczności zgłoszenia, mają na zgłoszenie tylko trzy dni robocze" – martwi się wójt.

Jego obawy zwiększa fakt zakażenia koronawirusem części urzędników. Na ponad 30 pracowników urzędu u czterech potwierdzono dotąd zakażenie, badania trwają, a pracy przy wyborach korespondencyjnych jest sporo.

"To horrendalna robota, ale my pracy się nie będziemy obawiać. Jesteśmy od tego, by sobie poradzić. Musimy rzetelnie się wywiązać z obowiązków i staniemy na głowie, żeby tak się stało" – zapewnia Tadeusz Chrószcz.

Wyborcy ujęci w spisie wyborców w obwodzie głosowania znajdującym się na terenie gminy Marklowice muszą zgłosić zamiar głosowania do 24 czerwca, czyli do środy. Mogą to zrobić m.in. osobiście, na druku zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego w Urzędzie Gminy Marklowice. Wypełnione zgłoszenie wrzucą do skrzynki oddawczej znajdującej się na parterze urzędu. Druki można pobrać w urzędzie lub ze strony internetowej marklowice.pl.

Można też wysłać SMS na numer 4301 o treści: Wybory imię (imiona), nazwisko, imię ojca, data urodzenia, nr pesel, adres, na który ma zostać wysłany pakiet wyborczy, nr telefonu kontaktowego, opcjonalnie adres e-mail. Należy pamiętać, aby na początku SMS-a było słowo "wybory".

Zgłoszenia można też dokonać poprzez pocztę elektroniczną na adres wybory@marklowice.pl. W treści e-maila trzeba umieścić następujące dane: imię (imiona), nazwisko, imię ojca, data urodzenia, nr pesel, adres, na który ma zostać wysłany pakiet wyborczy, nr telefonu kontaktowego. Inne możliwe formy zgłoszenia to telefoniczna - pod numerem telefonu 32 4592825 od poniedziałku do środy od godziny 7:30 do 15:30, lub faksowa - dane należy wysłać na numer 324592802. Zgłoszenia wysłane po 24 czerwca nie będą już przyjmowane.

Wyborcy, którzy podlegają obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po 24 czerwca 2020 r. zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego mogą dokonywać do 26 czerwca.

Wybory prezydenckie odbędą się w niedzielę, 28 czerwca, a ewentualna druga tura - jeśli żaden z kandydatów nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów – 12 lipca. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ krap/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
śląskie
13263
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Świętochłowicach

kiedy
2020-12-12 19:00
miejsce
Centrum Kultury Śląskiej,...
wstęp biletowany