22 luty 2021

Ekspert: dużo stwierdzonych zakażeń, mimo że poniedziałek nie jest dniem wskaźnikowym

W poniedziałek potwierdzono zakażenie koronawirusem u blisko 3,9 tys. osób. To jest skala, która zdarzała się nam wcześniej w czasie dni wskaźnikowych, czyli bardziej miarodajnych jeśli chodzi o obraz epidemii. Oznacza to, że zakażeń jest dużo – zauważył w poniedziałek w rozmowie z PAP wirusolog prof. Włodzimierz Gut.
REKLAMA

Ministerstwo Zdrowia podało w poniedziałek informację o 3890 nowych zakażeniach koronawirusem, 17 osób zmarło.

"To jest z jednej strony niedużo, ale to poniedziałek. Z drugiej strony – wskaźnikami są właściwie środa, czwartek, piątek, ale to jest liczba, która zdarzała się nam właśnie w dni wskaźnikowe już wcześniej, czyli jest to jednak dość dużo" – zauważył prof. Gut.

Dodał, że trudno powiedzieć, czy wyjazdowy weekend spowoduje zwiększenie zakażeń. Zapytany, czy w dni wskaźnikowe należy liczyć się z potwierdzonymi zakażeniami rzędu 10 tys., stwierdził, że raczej będzie bliżej 10 tys. niż 5 tys. przypadków.

Według eksperta rozwój epidemii zależy w 90 proc. od zachowania ludzi.

W poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że prognozowane apogeum trzeciej fali epidemii w Polsce nastąpi mniej więcej na przełomie marca i kwietnia na poziomie ok. 10-12 tys. przypadków dziennie.

"Chciałbym, żeby to było 10-12 tys. przypadków, gorzej, kiedy będzie więcej" – ocenił.

Według niego możliwa jest większa liczba zachorowań.

"Jest możliwa, bo są +krupówkowcy+, są +mallowcy+, wiemy, że na Krupówkach były osoby zakażone, więc nie wątpię, że się postarały podzielić tym, co miały. Teraz jest pytanie, czy bardzo skutecznie i w jak dużej liczbie" – dodał. (PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
śląskie
118593
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Świętochłowicach