reklama
kategoria: Turystyka
5 maj 2025

Obra na Wielkopolskim Szlaku Cysterskim

Fot. Jan Kaznocha
REKLAMA
Zachowajcie między sobą miłość, miłość, miłość,
a na zewnątrz gorliwość o zbawienie dusz”.
Testament duchowy
św. Eugeniusza  de Mazenod


Początki Cystersów na ziemiach polskich przypadły na okres najbardziej dynamicznego rozwoju zakonu w Europie, który objął lata 1140 -1153, a więc okres pontyfikatu Eugeniusza II i czasy działalności Bernarda z Clervaux.

Pierwsi mnisi cysterscy z Europy Zachodniej przybyli na ziemie polskie, na początku lat czterdziestych XII w., docierając początkowo do Łękna w Wielkopolsce oraz Jędrzejowa  w Małopolsce.

W roku 1231 w Obrze w diecezji poznańskiej powstała filia opactwa łęknowskiego. Pełną obsadę z opatem klasztor osiągnął w latach 1243-44.

Dnia 31 grudnia 1835 roku zaborca pruski zarządził zarządził kasatę zakonów w Wielkopolsce, w tym cystersów. Pozostał po nich budynek klasztorny, kościół pw. św. Jakuba, drewniany kościółek pw. św. Walentego, opatówka, organistówka oraz zabudowania gospodarskie. Większość budynków pochodzi z XVII wieku.

19 sierpnia 1926 r. pocysterski klasztor w Obrze kardynał Edmund Dalbor przekazuje Zgromadzeniu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, które obecnie prowadzi, jedyne w Polsce, Wyższe Seminarium Duchowne, będące sekcją Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, posiadające bibliotekę z bogatym księgozbiorem naukowym.

W Polsce znajduje się również 20 domów prowadzonych Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Kościół pw. św. Jakuba w Obrze jest jedną z najciekawszych budowli sakralnych w Wielkopolsce. Zbudowany w latach 1722-57 według projektu Jana Catenazziego, ma bogaty barokowy wystrój wnętrza z elementami rokokowymi.

Przy klasztorze znajduje się muzeum misyjne ze zbiorami etnograficznymi,  w którym można poznać pracę misyjną ojców oblatów rozsianych niemal po całym świecie.

Klasztor i kościół otacza park krajobrazowy z grotą Matki Boskiej z Lourdes oraz pomnikiem św. Eugeniusza de Mazenod – założyciela zgromadzenia.


Jasień
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Świętochłowice
8.2°C
wschód słońca: 05:10
zachód słońca: 20:11
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Świętochłowicach

kiedy
2025-05-13 18:00
miejsce
Centrum Kultury Śląskiej,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-30 19:00
miejsce
Centrum Kultury Śląskiej,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-10-11 19:00
miejsce
Centrum Kultury Śląskiej,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-12-03 19:00
miejsce
Centrum Kultury Śląskiej,...
wstęp biletowany