reklama
kategoria: Religia
22 styczeń 2025

Międzyreligijny dialog należy kontynuować

zdjęcie: Międzyreligijny dialog należy kontynuować / v54429898
v54429898
Relacje chrześcijańsko-żydowskie w ostatnich latach znacznie się poprawiły, dlatego ten międzyreligijny dialog należy kontynuować - podkreślili w środę uczestnicy obchodów Dnia Judaizmu na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
REKLAMA

"Ten dialog jest zawsze bardzo ważny, ale szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy mamy tyle wojen, nienawiści, niepokojów, tyle podziałów między ludźmi, powinniśmy budować to, co nas łączy" – powiedział metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.

Podkreślił, że chrześcijan i żydów łączy wiele, a wzajemnemu porozumieniu służy ten obchodzony już od 28 lat Dzień Judaizmu w Kościele katolickim, który gromadzi coraz więcej uczestników i podejmuje coraz to nowe tematy. Wskazał na funkcjonujące na KUL Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. Abrahama J. Heschela, które - jak zaznaczył - "otwiera na ten dialog, żeby go pogłębiać i żeby przynosił dobre owoce pokoju i pojednania".

W ocenie rabina i kantora Symchy Kellera w ciągu ostatnich lat dokonał się "gigantyczny postęp" w relacjach chrześcijańsko-żydowskich. Wspominał on, że kiedy w 1992 roku objął funkcję rabina Łodzi o wzajemne porozumienie było bardzo trudno, głównie z powodu dużych braków podstawowej wiedzy o tym, co dzieli i co łączy obie te religie.

"Obecnie wiedza jest dużo większa i to jest bardzo widoczne. Ja często biorę udział w spotkaniach w małych miejscowościach i to jest piękne, że z ludźmi się tam rozmawia, oni zadają pytania. Te uprzedzenia są widocznie mniejsze i zamienia się to w chęć wzajemnego poznawania" – powiedział.

Współprzewodnicząca Polskiej Rady Chrześcijan s. dr Katarzyna Kowalska ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Syjonu (międzynarodowe zgromadzenie zakonne, którego charyzmatem jest dialog międzyreligijny) podkreśliła, że rewolucyjne zmiany w relacjach katolicko - żydowskich przyniosła Deklaracja o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich "Nostra aetate" ogłoszona w 1965 roku. Potem te wzajemnie relacje systematycznie się rozwijały.

"Dzień Judaizmu jest okazją, aby kontynuować ten dialog. A dialog to droga, to trud, który trzeba podejmować codziennie i ten dialog ma się przekładać na czyny w społeczeństwie" - powiedziała.

Jej zdaniem w obecnej sytuacji konfliktu izraelsko-palestyńskiego, który przyniósł wiele cierpienia po obu stronach i katastrofę humanitarną w Strefie Gazy, trzeba też uświadamiać jak bardzo różnorodny jest współczesny judaizm i jak różnorodne są oceny tej wojny i sytuacji politycznej w Izraelu. "Dużo pracy musimy włożyć nie tylko w ten dialog teologiczny dotyczący rozumienia żydowskich korzeni chrześcijaństwa, ale musimy kłaść nacisk na poznawanie tego judaizmu, jakim jest on dzisiaj" – dodała.

Dyrektor Instytutu Nauk Biblijnych KUL ks. prof. Mirosław Wróbel podkreślił, że tegoroczny Dzień Judaizmu zbiega się z obchodami Roku Jubileuszowego w Kościele katolickim. Wskazał, że o jubileuszu, jego symbolice i znaczeniu, mówią już księgi Tory. "W Księdze Kapłańskiej jubileusz jawi się jako szczególny czas wnikania w dzieła Boże. Rozwijają to prorocy, którzy uważają, że jubileusz to nie powinno być tylko radosne świętowanie, ale duchowe, głębokie spotkanie z Bogiem. I to dziś przypominamy" – powiedział.

Wykład na temat jubileuszu w tradycji żydowskiej wygłosił kierownik studiów żydowskich w Middlebury College (USA) prof. Robert Schine, a o jubileuszu w Kościele katolickim mówiła s. dr Katarzyna Kowalska. Obchody zakończyły modlitwa rabina oraz odśpiewany przez artystów akatyst – rodzaj hymnu-modlitwy, charakterystyczny dla chrześcijańskich kościołów wschodnich.

Dzień Judaizmu ustanowiła Konferencja Episkopatu Polski w 1997 r. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii.

Dzień Judaizmu obchodzony jest 17 stycznia i poprzedza Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, który trwa do 25 stycznia. Następnego dnia w Kościele katolickim obchodzony jest Dzień Islamu.(PAP)

ren/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Świętochłowice
3.1°C
wschód słońca: 07:25
zachód słońca: 16:27
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Świętochłowicach

kiedy
2025-02-14 19:00
miejsce
Centrum Kultury Śląskiej,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-15 20:00
miejsce
Centrum Kultury Śląskiej,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-07 19:30
miejsce
Centrum Kultury Śląskiej,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-30 13:00
miejsce
Centrum Kultury Śląskiej,...
wstęp biletowany