11 kwiecień 2024

zdjęcie: System inteligentnych pojemników na śmieci zostanie zainstalowany w Świętochłowicach / pixabay/362413
W dwóch miejscach na terenie Świętochłowic (Śląskie) zostanie zainstalowany system inteligentnych pojemników na odpady. Bezdotykowe śmietniki mają pomóc mieszkańcom w selektywnej zbiórce odpadów komunalnych.

Świętochłowice podpisały w czwartek porozumienie ze spółdzielnią mieszkaniową w związku z instalacją 22 bezdotykowych śmietników, które mają stanąć przy ul. Granitowej i Polnej. Zadanie ma zostać zrealizowane do końca tego roku, jednak ze względu na procedury przetargowe montaż może przesunąć się o kilka miesięcy.

"Każde mieszkanie będzie posiadało swój indywidualny kod kreskowy. Będzie on przyporządkowany do lokalu. Miasto przekaże do spółdzielni naklejki z kodami, które następnie administracje będą dystrybuować wśród mieszkańców. Naklejki te lokatorzy będą umieszczać na swoich workach ze śmieciami" - wyjaśniła w informacji prasowej Beata Grzelec-Spetruk, Naczelnik Wydziału Ekologii i Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach.

Aby wyrzucić śmieci, trzeba będzie zeskanować worki na odpady pod czytnikiem znajdującym się na pojemniku, wtedy otworzy się odpowiednia klapa. Mieszkańcy logując się do specjalnej aplikacji, będą mogli sprawdzać informacje o generowanych przez siebie odpadach.

Wartość projektu wynosi około 2,1 mln zł. Na realizację zadania miasto otrzymało dofinansowanie w wysokości 2 mln zł w ramach programu Polski Ład, zaś pozostała kwota to wkład własny miasta.

Prezydent Świętochłowic Daniel Beger podkreślił, że przez pierwszy rok będzie to niejako program pilotażowy, bo wszyscy będą się uczyli tego nowoczesnego systemu. (PAP)

autorka: Julia Szymańska

jms/ jann/