REKLAMA
Tego szukamy w Świętochłowicach
Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Świętochłowice pogoda, Świętochłowice praca, Świętochłowice, urząd miasta Świętochłowice, bricomarche Świętochłowice, salezjanie Świętochłowice, kfc Świętochłowice, maxi pizza Świętochłowice, parafia Piotra i Pawła Świętochłowice, skałka Świętochłowice.Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Świętochłowicach, tutaj możesz przeczytać kilka słów o ich historii.
Historia Świętochłowic ma korzenie sięgające końca XIII w. Pierwsza wzmianka dotycząca tej miejscowości pojawia się w dokumentach z 21 lipca 1295 r., gdzie wymieniona jest nazwa „CHROPACZOW” w akcie księcia bytomskiego Kazimierza II. Dopiero 18 lat później, 25 maja 1313 r. w dokumencie księcia Ziemowita pojawia się nazwa „SWENTOCHLOWICZE”. Oba te osiedla, Chropaczów i Świętochłowice, prawdopodobnie powstały 100-150 lat wcześniej i były wioskami rycerskimi. Aż do połowy XIX wieku, obie miejscowości były częścią parafii św. Małgorzaty w Bytomiu.
W pierwszym okresie istnienia Świętochłowice składały się z dwóch odrębnych osad: Małych Świętochłowic, zwanych również Świętochłówkami, oraz Dużych Świętochłowic. Duża część powstała później, na przełomie XIII i XIV w. jako osada lokowana na prawie magdeburskim. Władzę lokalną na obszarze wsi sprawował sołtys. Obok tej nowo lokowanej osady istniała od co najmniej połowy XII wieku starsza część Świętochłowic, znana jako „Mała”. Istnienie dwóch części wsi potwierdza dokument biskupa krakowskiego Jana z 4 maja 1332 r., który wspomina o „podwójnych Świętochłowicach”. Jedna część, należąca do Mikołaja, identyfikowana jest jako starsza i rozciągała się w rejonie obecnej ulicy Żołnierskiej, ciągnąc się w kierunku ulicy Wolności w Chorzowie.
W 1790 r. doszło do połączenia Świętochłowic „Dużych” i „Małych”, gdy ziemie te przeszły w ręce Józefa von Lippy, a następnie zostały obciążone długami, które przejął Jan Porembski w 1817 r. Po 10 latach majątek przeszedł na własność Emila von Rheinhabena, a ostatecznie w 1828 r. został nabyty przez Karla Lazarusa Henckela von Donnersmarcka, właściciela Chropaczowa.
W pierwszej połowie XIX wieku obszar Świętochłowic był świadkiem gwałtownego rozwoju przemysłowego, głównie dzięki działalności hrabiego Karola Łazarza Henckela von Donnersmarcka. W 1828 r. na zakupionych terenach powstała huta żelaza „Bethlen-Falva” (obecnie Huta „Florian”), a w 1831 r. rozpoczęła się eksploatacja węgla kamiennego w kopalni „Fausta”. Donnersmarck nabył większość udziałów kopalni „Matylda” w 1827 r. od poprzedniego właściciela Józefa von Porembskiego, a w 1838 r. wybudował kolejną hutę żelaza „Eintracht” („Zgoda”). W 1886 r. ta huta została przekształcona w fabrykę wysoko specjalistycznych maszyn i urządzeń kopalnianych.
Do 1922 r. gminy Świętochłowice, Lipiny i Chropaczów były częścią powiatu bytomskiego. Po przeprowadzonym plebiscycie w 1921 r. utworzono w 1922 r. powiat świętochłowicki, obejmujący 14 gmin wiejskich i 7 obszarów dworskich, w tym obecne dzielnice Lipiny i Chropaczów. W 1929 r. Zgodę (wcześniej należącą do Nowego Bytomia) również włączono do tego obszaru.
W okresie dwudziestolecia międzywojennego powiat świętochłowicki kontynuował rozwój, zwłaszcza w sektorze górniczym i hutniczym. Mimo to Świętochłowice pozostały powiatem ziemskim przez cały ten czas. Przyznane prawa miejskie miały wejść w życie 1 stycznia 1940 r., jednak ze względu na wybuch II wojny światowej to się nie zrealizowało. W trakcie wojny wielu mieszkańców Świętochłowic uczestniczyło w walkach na różnych frontach. W 1943 r. przy Hucie "Zgoda" utworzono podobóz obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.
1 stycznia 1947 r. zgodnie z zarządzeniem wojewody katowickiego, gmina Świętochłowice otrzymała prawa miejskie. 17 marca 1951 r. stały się miastem wydzielonym na prawach powiatu, a do miasta włączono gminy Lipiny i Chropaczów.
Sięgnij po więcej informacji od Twojego Miasta!
FaktyDane statystyczne
Pogoda
PRZECZYTAJ JESZCZE