reklama
kategoria: Kraj
11 styczeń 2023

Projekt o świadczeniach za poległych funkcjonariuszy dotyczy ok. dwustu rodzin

Rozwiązania projektu ustawy o świadczeniach za poległych funkcjonariuszy będą dotyczyć nie więcej niż dwustu rodzin w służbach podległych MSWiA i ochotniczych - powiedział PAP wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Liczymy, że projekt zdobędzie poparcie wszystkich formacji w parlamencie - dodał.
REKLAMA

Rada Ministrów projekt ustawy, która przewiduje nowy rodzaj wsparcia dla członków rodzin poległych funkcjonariuszy lub żołnierzy, przyjęła we wtorek.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji zaznaczył, że rząd chce, aby ta tzw. ustawa o świadczeniach dla wdów i sierot została uchwalona jak najszybciej. "To bardzo ważne sprawy z punktu widzenia rządu. To godnościowe rozwiązanie. Liczymy, że w parlamencie zdobędzie poparcie wszystkich formacji" - powiedział Wąsik.

"Oszacowaliśmy, że te rozwiązania będą dotyczyć nie więcej niż dwustu rodzin w służbach podległych MSWiA, ale także formacji ochotniczych, z którymi współpracujemy, czyli GOPR, TOPR i OSP. Osobne szacunki ma MON, który będzie finansował świadczenia dla rodzin żołnierzy" - zaznaczył wiceszef MSWiA.

Projekt tej ustawy MSWiA prezentowało na konferencji prasowej zwołanej 2 listopada. Wprowadzi ona świadczenia pieniężne dla rodzin mundurowych, którzy polegli na służbie. Dotyczy to rodzin żołnierzy zawodowych, funkcjonariuszy służb podległych MSWiA, służb specjalnych, Straży Marszałkowskiej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej, a także strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych oraz ratowników GOPR i TOPR.

Wdowom i wdowcom po poległych funkcjonariuszach i żołnierzach świadczenia będą wypłacane co miesiąc do końca życia. Będzie to kwota równa średniego uposażenia w danej formacji. 50 proc. tej kwoty otrzymywać będą dzieci poległego funkcjonariusza. Świadczenie przysługiwać im będzie do 18. roku życia, a jeśli będą się dalej uczyć - do 24. lub 25. roku życia. Jeśli jako niepełnoletnie stały się całkowicie niezdolne do pracy lub samodzielnej egzystencji, świadczenie będzie przysługiwać im bez względu na wiek. Dzieci bez obojga rodziców, tj. sieroty zupełne, otrzymywać będą 100 proc. średniego uposażenia.

Świadczenia będą też przysługiwały rodzicom poległych. Od przejścia na emeryturę dożywotnio otrzymywać będą po 50 proc. średniego uposażenia w formacji, w której służyło ich dziecko.

Projekt trafi teraz do Sejmu. (PAP)

autorka: Agnieszka Ziemska

agzi/ akub/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Świętochłowice
4°C
wschód słońca: 07:15
zachód słońca: 15:48
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Świętochłowicach

kiedy
2024-12-07 19:00
miejsce
Centrum Kultury Śląskiej,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-14 16:00
miejsce
Centrum Kultury Śląskiej,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-05 16:00
miejsce
Centrum Kultury Śląskiej,...
wstęp biletowany