Cieszyn odebrał autobus elektryczny; wkrótce dotrze jeszcze pięć

zdjęcie: Cieszyn odebrał autobus elektryczny; wkrótce dotrze jeszcze pięć / pixabay/2911292
Sześć nowych autobusów elektrycznych: cztery 12-m. oraz dwa 8-m., zasili wiosną flotę komunalnego przewoźnika w Cieszynie. Burmistrz miasta Gabriela Staszkiewicz powiedziała PAP, że pierwszy z większych pojazdów już dotarł. W marcu przyjedzie jeszcze jeden.

„Pierwszy z czterech autobusów 12-metrowych jest już w Cieszynie. Kolejny ma dotrzeć jeszcze w marcu i w tym miesiącu wyjadą na ulice. Na przełomie kwietnia i maja otrzymamy oba 8-metrowe autobusy. Ostatnie dwa dłuższe pojazdy pojawią się w maju” – powiedziała burmistrz Staszkiewicz.

Umowy na dostawę sześciu autobusów elektrycznych magistrat zawarł w maju ubiegłego roku. Cztery większe dostarcza Solaris, a dwa mniejsze Automet Group.

Cieszyn zapłacił za solarisy 10,7 mln zł, a za mniejsze autobusy 3,02 mln zł. Miasto na zakup otrzymało 12,86 mln zł w formie dotacji i pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dłuższe autobusy częściowo zastąpią najbardziej wysłużone w taborze komunalnego przewoźnika w Cieszynie, natomiast krótsze zostaną wykorzystane do odtworzenia linii śródmiejskiej. Wszystkie będą przystosowane do przewozu niepełnosprawnych. Mają być wyposażone w klimatyzację, system dynamicznej informacji pasażerskiej, wewnętrzny monitoring wizyjny i kasowniki biletów elektronicznych.

Miejscowy przewoźnik komunalny posiada już dwa 10-metrowe, elektryczne autobusy solaris, które dotarły latem 2022 roku. Kosztowały 4,62 mln zł. Pod koniec 2021 r. na ulice wyjechały także dwa nowe, 11-metrowe autobusy solaris urbino napędzane silnikami wysokoprężnymi, spełniającymi normę Euro6. Koszt zakupu wyniósł 2,25 mln zł.

Cieszyńska komunikacja miejska ma ponad 20 autobusów. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ drag/